Počet zobrazení stránky

sobota 6. listopadu 2010

Já před cca 11 měsíce bez zájmu , další před několika dny a se zájmem...

 Před rokem umrzali a aspoň moje iniciativa pomohl skrze Apoštolskou církev řešit problémy jednoho veterána z Avghanistanu !

Dnes je o ně postaráno - ono koukat není to co vidět a naslouchat to co slyšet !

Ale i tak díky pane podnikateli !


Předmět: zaslání -Výzva
Datum: 20.12. 2009, 17:33 - dnes v 17:33
 

Paní a pánové,
obracím se na Vás jako občan města Kolína s následující nikoliv prosbou,ale Výzvou. Já málokdy prosím a když tak v případech, kdy tomu velí společenská etika. Jsem dalek abych se před současnou věrchuškou hrbil a dokonce jim lezl někam.
Svoje občanské povinnosti si plním a se značnou nelibostí nesu, když v dnešní dosti vyhrocené ekonomicko-sociální situaci a politickém marasmu jsem v mnoha případech coby osoba se zdravotním postižením terčem arogance či dokonce posměchu. Ono stačí, co si člověk musí vyslechnotu od mravních skrčenců se dnes tvářících jako spasitelé, když vám dají práci za minimální mzdu a to jenom proto, že si na vás mohou odepsat jistou finanční částku, kterou by jim jinak sebral FÚ.
Ale in media res a per partes. Mezi oslovenými je vedoucí sociálního odboru MěÚ a její podřízená pro sociálně vyloučené, pečovatelská služba coby organizace města, člen Sociální komise a zároveň senátor a církve v kolíně působící. Bohužel jsem nenašel spojení na ČsCH a vynechávám zdejší referát Církve pravoslavné, protože ta zaměřila síly ve svoji misijní a pastorační činnost na lidí z území bývalého SSSR, Srbska a Rumunska zde pracující..........
Včera jsem v pozdních nočních hodinách byl na procházce se svým psem. Při procházení kolem železniřního koridoru mezi Lávkou a Starým mostem jsem narazil na velice primitivní přístřeší , ve kterém přebývají asi 4 bezdomovci. Byli sice zanedbaní,ale střízliví a spolu o něčem hovořili. Ačkoliv na "pozemku" kolem jejich "příbytku" byl napadán čerstvý sníh a mráz klesal téměř k -12 stupňů, měli vše v rámci možného srovnáno a bylo vidět, že dbají jistých pravidel pořádku a hygieny kolektivní.
Oslovil jsem je krátce a zjistil jsem následující - vesmě jde o lidi s vazbami a formálně trvalým pobytem v Kolíně. Bivakují zde téměř celoročně, lidé jim občas něco přinesou na stravu či oblečení, úřady je naprosto ignorují, církve taktéž. Nakolik se stali osobami v sociální inkluzi vlastním přičiněním a nakolik prostě se podepsalo okolí nedovedu posoudit. Z vlastní zkušenosti vím, že dnes přijít o bydliště je velice snadné. Ono stačí, když si oprávněný veme do hlavy vaši likvidaci a advokát to patřičněvysvětlí "soudci". Jste na ulici coby dup - respektive na ubytovně a pokud jste v té době v nemocnici, tak jste i bez ubytovny během měsíce či dvou. Punktum.
Jde o uzavřenou komunitu, která si dle vlastních slov mezi sebe jiného bezdomovce či hommles nepustí. Ještě během noci jsem jim přinesl vojenský ruksak plný oblečení tj. teplé bundy, boty, kulicha, jégry atd.

Já te´d zdánlivě odbočím. Není to tak dávno, co vláda schválila zelené karty a gardarbeistři se jenom do služeb kosmopolitního kapitálu hrnuli. Přišla ekonomická krize a deflace je možná na pohled. Oni ze dne na den se stali nezaměstnanými a v mnoha případech i zůstali bez přístřeší. Mašinerie v sestave tzv. třetí sektor, lži-humanisti všech odrůd, jimi pěstovaní psychologové, právníci a tlumočníci se mohli přetrhnout. Vláda dokonce navrhla, že každý, kdo odejde dobrovolně , dostane letenku a cca 40 tisíc Kč na cestu.Na webu MV ČR si prohlédněte, kolik už to stálo a kolik je ještě připraveno přímo ze státního rozpočtu.
Organizace typu Caritas a Adra si také "přiložily" polénko. Mluví se o desetimilionových částkách, které jednotlivé charitativní organizace věnují v zahraničí na leckdy problematické projekty jenom proto, že ČR má obsesi být také při novém " dělení " světa. Nakonec je to následek vesměs rotaryánských odnoží pravdo-láskařů coby instrumentů vysoké politiky a trochu jsem odbočil.
Kocábovo ministerstvo připravuje návrh zákona pro vládu ČR, kde bude kodifikován způsob alokace 18 miliard -čtete DOBŘE - miliaard v korunovém ekvivalentu na řešení sociálního vylouční ghet . O koho v zásadě jde snad nemusím ani naznačovat, i když dotyčný pan ministr kvikl, že půjde o všechny vyloučené!

Letošní zima má již 7umrzlých. A to teprve začala. Výzývám Vás ,aby jste v rámci svoji gesce vyvinuli všechny možné aktivity, které zákon umožňuje pro ulehčení života těchto mužů. Dokonce si troufám tvrdit, že vzhledem k meterologickým podmínkám lze aplikovat ustanovení o NUTNoÚ NOUZY v pařičném rozsahu a směru .
Obracím se jako sice nematrikovaný a občas praktikující na uvedené církve,aby též v rámci svých možností se směrem k těmto mužům aktivovaly. Myslím, že Bibli máte jednu coby pramen svého působení a liturgické a teologické rozpory jsou v tomto případě nicotné.
Jsem názoru, že lze vydat bezprostřeně těmto mužům nějaké potravinové lístky v rámci nároku na sociální minimum, které je dle aplikace 2020.-Kč či dokonce 3200,-Kč , vydali jim nějaké teplé oblečení , čaj ,kávu apod.Učitě by nebylo od věci použít o.s.PROSTOR a zaměřit práci jeho aktivistů i tímto směrem, nejenm k Zengrově ulici.
Věřím, že na něco přijdete. Já osobně se budu snažit těmto mužům alepoň na Štědrý večer přinést něco na zub a trochu tabáku.
Kronus Jaroslav - Kolín

 

 

Kolínští bezdomovci se vrátili k práci

COMEBACK K CIVILIZACI JE HODNĚ TĚŽKÝ - Pokud jste se ocitli pod mostem jako bezdomovci, návrat mezi ostatní občany je téměř nemožný. Kdysi slavný kolínský houmlesák Roura zemřel v úděsném stavu na ulici. Nyní se trojlístku neméně známých kolínských bezdomovců podařilo vrátit k práci a získali i ubytování. Kolínský podnikatel se odhodlal Jaroslava a Láďu Vicanovy a Karla Doktora vytáhnout z bahna. Kdo z nás by takový odvážný čin podnikl?

Partička bezdomovců, kteří se usídlili na několik let v zahradě Formánkova mlýna, nyní pracuje na stavbě školicího střediska ASYS v Heverově ulici. "My jsme ze zahrady Formánkova mlýna odešli, protože tam vnikli narkomani a nakonec přístřešek zapálili. Pak jsme začali shánět jiné bydlení. Předtím jsme žili tak jako postaru. Voda se ohřívala na ohni, koupali jsme se v Labi nebo ve vaně na zahradě. Pitnou vodu jsme měli od souseda a taky z pítka na náměstí. To pítko nám v jednu dobu zastavili, chodili tam pro vodu Cikáni s barelama," popisuje bývalý bezdomovec Láďa Vican. Ten odhaduje dobu pobytu bez přístřeší na 7 let. Předtím pracoval u stavební firmy, ovšem ta ho zaměstnávala načerno. Nastaly problémy s placením sociálního a zdravotního pojištění. Navíc jej vyřadily zdravotní problémy.

"Taková je doba, do naší situace se může dostat kdokoliv. Žili jsme hlavně ze sběru šrotu. Na den nám všem stačilo nejméně 150 korun. Za to se kupovaly jen základní potraviny a cigarety či víno. Museli jsme držet služby, kdy jeden hlídal v zahradě, další sháněli šrot a šli nakoupit," říká Karel Doktor. Občas někde bylo možné sehnat brigádu.

"Já jsem před dvěma lety potřeboval otlouci vlhkou zeď ve sklepě, tak jsem zkusil zainteresovat Karla s Jardou. Odvedli dobrou práci. Vznikla myšlenka, že bych je mohl dál zaměstnávat. V době, kdy začala rekonstrukce domu v Heverově ulici, Karel s Jardou pak vykonávali různé pomocné práce," popisuje ředitel společnosti ASYS Jan Dufek. Ten bezdomovcům pomohl získat různé doklady. Přihlásil je na adresu v Kolíně. K zmíněné dvojici se pak přidal Láďa. Trojlístek Jan Dufek ubytoval v jedné místnosti opravované vily. Tam mají teplo, sprchový kout a televizi.

Zdánlivě bezstarostný život ale bezdomovec nemá, návrat do normálu je i tak velice svízelný. Třeba i v omezení pití alkoholu. "Jak chcete začít sekat latinu, tak po vás stát hned jde," charakterizuje problémy Jaroslav. Dluhy na nezaplaceném zdravotním pojištění dosahují s penále obrovských částek. Jen tisícová pokuta městské policie před čtyřmi lety se nyní vyšplhala na 13 tisíc korun. Dále jeden z bývalých bezdomovců dluží za nesplácení půjčky. "Je to velký problém s dluhy. Já jsem jim zajistil práci, denní řád, pomohl jsem jim se zorientovat. Pracují, ale všechny vydělané peníze by měly padnout na splátky. Zkoušeli jsme třeba využít možnost osobního bankrotu, ale oni nemají žádný majetek," podotýká Jan Dufek.

Co bude dál, těžko říci. Práci pro ně snad najde. "Jsme rádi, že nás vzal pan Dufek. Neradi bychom svému šéfovi způsobili jakékoliv problémy. Dluhy bychom rádi postupně spláceli, ale je to tvrdé," říká Karel Doktor. Bezdomovci nepopírají, že za problémy si z velké části mohou sami. Asi jedna z mála možností, jak vyřešit dluhy, je vyhrát ve sportce. "Jsou to trochu podobné starosti jako s malými dětmi. Já jim ale pomoci chci," uzavírá Jan Dufek. 
JIŘÍ ČERVÍN

Žádné komentáře:

Okomentovat