Služební slib
„Slibuji na svou čest a svědomí, že při výkonu služby budu nestranný a budu důsledně dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy svých nadřízených a nikdy nezneužiji svého služebního postavení. Budu se vždy a všude chovat tak, abych svým jednáním neohrozil dobrou pověst bezpečnostního sboru. Služební povinnosti budu plnit řádně a svědomitě a nebudu váhat při ochraně zájmů České republiky nasadit i vlastní život.“
Služební slib se považuje za složený, stvrdí-li jej uchazeč svým podpisem. V případě, že uchazeč služební slib odmítne složit anebo jej složí s výhradami, jeho služební poměr nevznikne.
Události v Kyselovicích vzbudili mnoho vášní. Devotní a promiskuitní tisk hledal senzaci, český knedl-pepík prskal a Vandas si honil triko a HLE, ono je vše trochu jinak a najednou ticho po pěšině !!!!
Vážený pane Kronusi,
v polovině května letošního roku bylo Krajskému ředitelství policie Zlínského kraje cestou Odboru vnitřní kontroly Policejního prezidia České republiky doručeno Vaše podání ze dne 19. dubna 2010 označené jako trestní oznámení, v němž napadáte údajně nedostatečný zákrok policistů našeho ředitelství proti většímu počtu podezřelých v obci Kyselovice, okres Kroměříž, z března letošního roku. Jak jsem vyrozuměl
z obsahu Vašeho přípisu, vycházel jste při jeho formulaci z informací v hromadných sdělovacích prostředcích, které ve Vás vyvolaly dojem naprosto nekompetentního postupu zakročujících policistů.
Přijměte proto mé ujištění, že naprosto stejný názor jsem po shlédnutí zpravodajského souhrnu zabývajícího se předmětnými událostmi, ke kterým však na rozdíl od Vámi uváděných údajů došlo již 17. března 2010, sdílel i já. Proto jsem jako vedoucí příslušník zodpovědný na teritoriu Zlínského kraje za činnost uniformované policie ihned po zveřejnění kritiky předmětného zákroku inicioval, vedle standardního vyhodnocení akce mně přímo podřízeným Odborem služby pořádkové policie, i provedení detailní kontroly postupu policistů specializovaným krajským kontrolním útvarem, vůči němuž nedisponuji velitelskými pravomocemi. Z jeho šetření však vyplynuly skutečnosti, které činnost mých podřízených stavěly do rozporu s kritickými tvrzeními osob vystupujících v médiích. Při snaze o získání bližších informací k zákroku jsme se totiž od svědků, s nimiž hovořili i novináři, dozvěděli, že prakticky žádný z nich zákrok neviděl a nebyl schopen uvést ani čas příjezdu našich hlídek na místo činu. Policisté však oproti tomu již v době kontroly jejich činnosti mohli jako výsledek vlastní práce prezentovat trestní stíhání šesti osob, které se podílely na útocích proti návštěvníkům kyselovické restaurace a ničení jejího vybavení. O tomto aktivním přístupu policistů našeho krajského ředitelství policie, který by nebyl možný bez důsledného postupu již přímo během zákroku, však média již téměř neinformovala.
Zahájení trestního stíhaní osob, které byly obviněny z trestné činnosti proti návštěvníkům restaurace v Kyselovicích, však neznamená, že jsme si z předmětného zákroku nevzali ponaučení. Ve světle událostí v Kyselovicích se totiž jasně prokázalo,
že ani naše nově vzniklé krajské ředitelství policie Zlínského kraje nemůže fungovat bez dalšího posílení pohotovostní jednotky Krajského ředitelství policie Zlínského kraje, která by po doplnění stavů byla schopna neprodleně a ve větším množství policistů zakročit i
v tak odlehlé obci bez vlastního obvodního oddělení jakou jsou Kyselovice.
Mé konstatování týkající se pohotovostní jednotky považujte, prosím, také jako vyrozumění o opatřeních přijatých v návaznosti na Vaše podání, které bylo na základě jeho obsahu posouzeno jako upozornění na nedostatky v činnosti policejního útvaru a jeho policistů dle ust. § 97 zákona č. 273/20087 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů.
S upřímným pozdravem
plk. JUDr. Jaroslav Vaněk, v. r.
Žádné komentáře:
Okomentovat