Počet zobrazení stránky

úterý 1. února 2011

Národní socialisté se snad dali na MODLENÍ - ale Oni tomu sami nevěří !"

Dominik Duka se vyjadřuje

Neděle v 10:30 | převzato z Radiožurnálu |  Jiní autoři

k harmonickému životu

Dominik Duka: Myšlenky Tomáše Akvinského by nás měly inspirovat i dnes

Dominik Duka - Foto: Tomáš Novák
Dominik DukaFoto: Tomáš Novák
Dnešní civilizace by se neměla vzdávat dědictví minulých staletí. To konstatuje pražský arcibiskup Dominik Duka a připomíná osobnost, která je spolutvůrcem vzdělaného světa, naší křesťanské západní civilizace: Tomáše Akvinského. Čím tento skvělý muž inspiruje i na počátku třetího tisíciletí?
V pátek jsme v církvi oslavili svátek svatého Tomáše Akvinského, který patřil do našeho dominikánského řádu. Nese titul "učitel církve". Ale je osobností, kterou znají nejen církevní dějiny, ale i tím, koho zná filosofie a celý vzdělaný svět. Je totiž tvůrcem, či spolutvůrcem té civilizace, kterou nazýváme křesťanskou, či západní. Je to civilizace katedrál a univerzit. 
Ústředním bodem této civilizace je myšlení. Rozhodující pro ni není po povrchu klouzající zážitek subjektivně prožívaný, ale touha po pravdě, která vyžaduje racionální argumenty. Tato inspirace volá po moudrosti. 
Současný svět jako by rezignoval na tuto moudrou vyváženost mezi Bohem a ovládáním světa. Nicméně byl to právě svatý Tomáš, který vytvářel civilizaci rovnováhy mezi údivem a meditací, která se neodpoutává od usilovného přemýšlení. 
Současná západní civilizace se odklání od etiky a morálky k pragmatice, ke konzumerismu. Není v tom příliš velký rozdíl od dob komunismu. Dnes spíše než údiv hledáme šok. Klesá vzdělanost, rezignujeme na rozum a vůli, kultura se ocitá kdesi na okraji. 
Dílo svatého Tomáše Akvinského by mohlo být pro nás i dnes inspirací. Rozhodl se k riskantní cestě, kdy jako křesťan chtěl do svého myšlení přijmout dědictví antiky. Šlo o tvůrčí přístup, kdy vedl dialog s tradicí antiky, ale přihlížel i k dílu židovských a arabských myslitelů - aristoteliků, jako byl Moše Maimonides nebo Averroes. 
Současná kultura Západu nemůže být bez univerzit a katedrál. I ona by měla nahlédnout dědictví minulých staletí. Neměla by se ho zbavovat jako něčeho přežilého a nepotřebného, nemoderního. Ne všechno staré je totiž špatné a nepoužitelné. Dnešní civilizace nemůže rezignovat na rozum a vůli. Údiv nad Boží velikostí nemá vést k šoku, ale k zasažení láskou, která je Božím darem. Rozum, moudrost, krása, pravda - to jsou principy naší tomášovské kultury a civilizace. 

Reklama




Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 smející se bestie ala švejk | Web | Před 16 sekundami | Reagovat
Zvláštní to úkaz na blogu silně antklerikálního spolku vydávající jedno prohlášení za druhým......
Bratři - neosoudruzi - jste v postavení pohanů, mezi kterými se objevil křes´tanský misionář !
Koukáte na něho coby zjevění a těžko mu z Vaší strany porozuměti :
zkusím býti takovým lidovám tlumočníkem -jsem si vědom, že mezi Vámi je člověk s velkou teoologickou průpravou- tak se musím hodně snažit, aby mi neumil hlavu !To že má proaci vcelku ze slepého ramene teologoie není zas až tak od věci, ONo přizpůsobit ritus klasický národním potřebám nemůže býti bez chyby a navíce se může pouze rozvíjet po hladině ritu klasického !
Pane čský primas vcelku srozumitelně vysvětlil odkaz T.A - to jest spojení ducha křestanství a odkazu helenistického - které tento vzdělanec sepsal do svoji legendární Summa teologia !
To že lidské konání osciluje mezi cyniským pragmatismem - vypočítavostí a emotivními procesy jest obecně známo.
Post-moerní jedinec jaksi ve svoji rozumové ,pozitivistické a snad i hegeliánské pýše v zásadě odmítl to, čemu helenisté říkají - NUS !
Jak pan primas srozumitelně řka - zvláštní kombinace racionalismu ve smyslu kupeckých počtu, bez fantazie a permanentní debilizace formou tzv, šekl, depek a adrenalinu !
V principu povrchní zážitky formou strobokopizace světel a kakofonie zvůků při zásadní dezintegraci lidského vědomí !
Absence nějakého středobodu jsoucna, falešné mýthy typu -New Age, tzv. joga po evropsku apod hlouposti !
Ethos je slovním základem pro dvě fatální skutečnosti, na které se pan primas odkazuje a volá po návratu k nim- etika a estetika !
Vše dobré bratři a kupřdu levá - a´t Vás nepředběhne BOBO !
Čest její i Vaší práci !

Žádné komentáře:

Okomentovat